Sıkça Sorulan Sorular

Qr Kod ile ilgi çekici kampanyalar oluştururken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir? QR kod hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir ? Yapacağınız basit düzenlemeler ile tarama sayınızı %200 arttın.

Qr Kod ismi İngilizce karşılığı olan Quick Response(Hızlı Tepki) kelimesinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Kare Kod , Denso Wave firması tarafından geliştirilen ve içerisinde yüzlerce karakter veriyi şifrelemeye olanak sunan 2 boyutlu bir barkod türüdür. Standart olarak siyah ve beyaz piksellerden meydana gelmektedir. Kod üzerinde şifrelenen veri daha sonra akıllı telefon veya tablet ile oldukça hızlı çözülebilir ve görüntülenebilir.

Birkaç saniye içerisinde QR Kodlarınızı oluşturabilirsiniz. Öncelikle qrcodematic.com üzerinden üyelik işlemlerinizi tamamlayarak giriş yapın. Burada oluşturmak istediğiniz QR Kod tipini seçerek kodunuzun içereceği veriler ekleyin. Daha sonra renk ve tasarımını belirleyip QR Kodu yarat seçeneğine tıklayın. Oluşturduğunuz QR Kodları resim formatında indirebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Qr Code Matic dinamik kodlarıyla tasarımınızı kaybetmeden baskıdan sonra bile düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Yanlış veya değişen bilgileri güncelleyip basılı dokümanlarınızda dinamik kare kodlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece basılı dokümanlarınızı tekrar çıkartmanıza gerek kalmaz. Statik Qr Kodlar da ise düzenleme yaptığınızda kodunuzun tasarımı da değişeceği için okunamaz hale gelecektir.

Basılı dökümanlar üzerinde kullanılacak ise yüksek çözünürlüğe sahip çıktı formatlarının kullanılması gerekir. Qrcodematic Qr Kod'larınızı PNG nin yanı sıra Aİ, EPS ve SVG gibi vektör formatlarında çıktı alabilirsiniz. Bunlar, görüntü kalitesinde kayıp olmadan genişletilebilmektedir. Vektörel formattaki çıktılar özellikle büyük ölçekli baskı uygulamaları için uygundur. Kodları yayınlamadan önce, farklı akıllı telefonlar ve uygulamalar ile bir uygulama testi her zaman yapılmalıdır.

QR Kod’un taratılabilmesi için ilk olarak akıllı telefonunuzda bir uygulamaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu uygulamaları mobil cihazınızın işletim sistemine göre uygulama mağazalarınızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer IOS 11 ve üzeri işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız sadece telefonunuzun kamera ayarlarından QR Kod tara seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra yapmanız gereken tek işlem kameranızı açarak QR Kod’un üzerine getirmektir.

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile QR Kodların önemi artmıştır. Kullanılan kampanyalarda QR Kodların kilit rol oynaması önümüzdeki günlerde vazgeçilmez hale gelerek daha geniş kitlelere ulaşım imkanı sağlayacaktır. QR kodlar günümüzde daha çok mobil pazarlama amaçlı kullanılmaktadır. El ilanları, posterler, kataloglar veya kartvizitler gibi basılı materyaller, web siteleri, videolar, PDF'ler veya iletişim verileri gibi dijital içeriklerle desteklenebilir. Farklı uygulamaların çeşitliliği neredeyse sınırsızdır.

Yüksek oranda hata toleransı sayesinde, okunabilirlik için gerekli kod yapılarını değiştirmeden kodu bir dereceye kadar düzenlemek mümkündür. Örneğin, ön plan ve arka plan renkleri gradient,radial olarak belirlenebilir, logunuzu Qr Kodunuza ekleyebilir veya referans noktaları ile gövde desenlerini değişitirebilirsiniz. Ancak, kodunuzu görsel olarak ayarlarken her zaman okunabilirliği test edin.

Dinamik QR kodlarınızın gerçek zamanlı tarama istatistik bilgilerini görüntülemeniz mümkündür.

Büyük ölçekli baskı uygulamalarında görüntü kalitesinde kayıpların yaşanmaması için vektörel çıktılar tavsiye edilmektedir. Okunabilirliğin sağlanması için dosya tipinin yanı sıra QR Kod boyutlarına da dikkat edilmelidir. Özellikle statik QR Kod'lar içerdiği veriler ile kodun içeriğini yoğunlaştıracağı için daha büyük boyutlar kullanılmalıdır. Yani daha fazla içerik şifrelenirse, gereken alan da artar. Rahat bir kullanıcı etkileşimi sağlanması için kodun okunması kolay olmalıdır. Uygulamada kullanılacak kodun boyutu en az 2 x 2 cm olmalıdır. Okutma mesafesi ile kod boyutu arasında en az 1/10 luk bir oran olması gerekmektedir. Örneğin kodun 10 metreden okutulabilmesini istiyorsa Qr Kodunuz en az 1 metre x 1 metre olmalıdır. Düz olmayan yüzeylerde yerleştirme yapılmamalıdır. Broşür veya sayfa kırışıklıkları bir kodun okunabilirliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyun, ihtiyaçlarınızı değerlendirin ve gösterilen Qr Kodu tarayıp taramayacağınızı kendinize sorun. QR Kodun arkasında ne olduğunu merak ediyor musunuz? Taramanız size ne kazandıracak ? Akıllı telefonun ekran boyutuna uyarlanmış ve ilginç içeriğe sahip bir mobil web sitesi kullanıcılarınıza büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca markanızın renklerine ve tasarımına özel hazırladığınız logulu QR Kod'lar kullanıcılar tarafından daha fazla merak edildiği için yüksek oranlarda taranma başarısına sahiptir. Unutulmamalıdır ki kodunuzu eklediğiniz alana mutlaka içeriğini belirten bir bilgi ekleyin. Örneğin, "Kodu tarayın ve daha fazlasını öğrenin" bu geri dönüşlerinizi olumlu olarak arttıracaktır.

QR kodların kullanım alanları sınırsızdır. QR Kodlar kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan tutun da şirket pazarlama ve lojistik sorunlarınızın çözümünü sağlayan sınırsız olanaklar sunar.